6 zdrowotnych właściwości oleju kokosowego

Reklama

Olej kokosowy należy do tzw. „super żywności”, której pozytywny wpływ na zdrowie jest bardzo szeroki – pomaga zrzucić zbędne kilogramy, poprawia pracę mózgu, stan skóry i wiele innych.

1. Olej kokosowy zawiera nasycone kwasy tłuszczowe

Tak, dobrze czytacie – nasycone! Najnowsze badania dowodzą, że tłuszcze nasycone wcale nie są tak szkodliwe jak to powszechnie nam wmawiano. Ponad 90% tłuszczy w oleju kokosowym stanowią tłuszcze nasycone, jednak są to głównie kwasy tłuszczowe o łańcuchach średniej długości, których szlak metaboliczny jest inny, niż tych długołańcuchowych, z serów czy mięsa, a produkty ich metabolizmu mogą mieć pozytywny wpływ na pracę mózgu!

Znalezione obrazy dla zapytania coconut oil

Organicfacts.net

2. Społeczeństwa, w których spożywa się duże ilości tego tłuszczu są zdrowsze

Dla ludzi zachodu olej kokosowy jest egzotyczny, lecz w innych częściach świata jego spożycie jest na porządku dziennym. Mieszkańcy wysp Tokelau na Oceanie Spokojnym pokrywają 60% dziennego zapotrzebowania na kalorie olejem kokosowym! Są jednym ze zdrowszych społeczeństw na świecie i prawie nie występują tam choroby serca.

Znalezione obrazy dla zapytania tokelau and coconut oil

Bodybuilding.com

3. Olej kokosowy wspomaga spalanie tłuszczu

Otyłość jest plagą naszych czasów i nie wynika tylko z nadmiernego spożycia kalorii, lecz także z pozyskiwania kalorii z niewłaściwych źródeł. Wspomniane wcześniej średniej długości łańcuchy kwasów tłuszczowe zawarte w oleju kokosowym zwiększają liczbę kalorii spalanych przez twój organizm z innych źródeł.

Znalezione obrazy dla zapytania coconut oil

Authoritynutrition.com

4. Wspomaga walkę z drobnoustrojami

Połowa kwasów tłuszczowych w oleju kokosowym to kwas laurowy, którego produkty metaboliczne mają właściwości bakterio-, wiruso- i grzybobójcze.

Znalezione obrazy dla zapytania killing virus

Indianexpress.com

5. Zmniejsza uczucie głodu

Produktami metabolizmu oleju kokosowego są ketony, które mają właściwości obniżające łaknienie. Im mniej głodny będziesz, tym mniej zjesz i tym łatwiej będzie ci schudnąć.

Znalezione obrazy dla zapytania losing weight

secretsofhealthyeating.com

6. Olej kokosowy pomoże ochronić twoje włosy i skórę

Olej kokosowy nie musi być tylko produktem spożywczym. Świetnie sprawdza się także jako kosmetyk – doskonale nawilża skórę, chroni włosy przed uszkodzeniami, działa także jako filtr przeciwsłoneczny.

Znalezione obrazy dla zapytania coconut oil hair

Draxe.com

Źródło: https://authoritynutrition.com/top-10-evidence-based-health-benefits-of-coconut-oil/