8 niebezpiecznych produktów w twoim domu

Reklama

Nie przechodzisz przez ulicę nie rozglądając się wcześniej w obie strony, nie chadzasz samotnie ciemnymi uliczkami o trzeciej nad ranem i nie pozwalasz dziecku wsiadać do nieznanych samochodów. Dlaczego więc trzymasz w swoim domu produkty zagrażające zdrowiu, kancerogenne czy toksyczne? Oto 8 produktów, których nigdy więcej nie powinieneś używać:

Znalezione obrazy dla zapytania non stick cookware

Goodhousekeeping.com

1. Naczynia z nieprzywierającą powłoką – jak wynika z badań naukowych teflon, czyli politetrafluoroetylen uwalnia toksyczne gazy w wysokich temperaturach, jakie używane są np. podczas smażenia. Jeśli już musisz używać takich naczyń, korzystaj z nich tylko do gotowania w niższych temperaturach.

Znalezione obrazy dla zapytania plastic bottles

Gbtimes.com

2. Plastikowe butelki –bisfenol A (BPA), który jest składnikiem poliwęglanu używanego do produkcji większości plastikowych opakowań jest jednym z produktów najbardziej zaburzających gospodarkę hormonalną człowieka. Jeśli możesz wybieraj opakowania szklane.

Znalezione obrazy dla zapytania household cleaners

wivesmag.com

3. Konwencjonalne środki czystości – najczęściej zawierają amoniak, który związany jest z uszkodzeniami wątroby i nerek. Wybielacze to silne utleniacze, które mogą uszkodzić oczy lub skórę. Wybieraj nietoksyczne lub naturalne środki czyszczące, a najlepiej wróć do sposobów naszych babć – do większości powierzchni w domu świetnie sprawdzi się ocet lub soda.

Znalezione obrazy dla zapytania insecticide

ameliorate915.blogspot.com

4. Insektycydy i herbicydy – czyli popularne środki do zwalczania owadów i chwastów. Wiele ich składników jest trujących dla ludzi, sięgnij więc zamiast nich po środki ekologiczne i naturalne sposoby na walkę ze szkodnikami.

Znalezione obrazy dla zapytania antibacterial product

Healthychild.org

5. Produkty antybakteryjne – ich nadmierne stosowanie może powodować uodpornienie się bakterii na substancję czynną w nich zawartą i powstanie szczepów ‘superbakterii’, które bardzo ciężko zwalczyć.

Znalezione obrazy dla zapytania artificial fertilizers

Todayshomeowner.com

6. Sztuczne nawozy – nawet te stosowane w niewielkich ilościach do roślin doniczkowych mogą negatywnie wpływać na nasze zdrowie. Lepiej stosować nawozy naturalne, takie jak kompost.

Znalezione obrazy dla zapytania air freshener

Grandparents.com

7. Odświeżacze powietrza – zwłaszcza te w sprayu, często zawierają ftalany, które powodują problemy z układem hormonalnym i wady płodu. Najlepszym sposobem na odświeżenie powietrza jest po prostu otwarcie okien i przewietrzenie pomieszczeń.

Znalezione obrazy dla zapytania plastic bags

Bbc.com

8. Plastikowe reklamówki – najczęściej nie nadają się do recyklingu, a bardzo długo rozkładają się w środowisku naturalnym. Gdy tylko możesz wybieraj wielorazowe torby na zakupy.

Źródło: www.alternet.org/story/141196/10_dangerous_household_products_you_should_never_use_again