Czy praca przy komputerze jest szkodliwa?

Reklama

W dzisiejszych czasach ludzie spędzają dziesiątki godzin tygodniowo przy komputerze. Nieprawidłowa pozycja, powtarzalne ruchy, świecący ekran – czynniki te mogą negatywnie wpływać na nasze zdrowie i samopoczucie. Oto dlaczego praca przy komputerze szkodzi i jak temu zapobiec:

Znalezione obrazy dla zapytania wrong position of sitting computer

Bodiempowerment.com

1. Siedzenie zabija – niezależnie czy przy komputerze, przed telewizorem czy nad książką, długie siedzenie jest bardzo szkodliwe dla zdrowia. Ogranicza przepływ krwi, jest obciążające dla pleców, a siedząc ludzie mają większą skłonność do podjadania. Aby uniknąć negatywnego wpływu siedzenia na zdrowie co godzinę rób 5-cio minutowe przerwy na rozruszanie i spacer, ćwicz przed i po rozpoczęciu pracy i staraj się chociaż jej część wykonywać na stojąco.

Znalezione obrazy dla zapytania sitting on computer

Empowher.com

2. Nieprawidłowa pozycja sprawia ból – złe ułożenie ciała przy komputerze, po wielogodzinnej pracy może powodować dolegliwości bólowe w kręgosłupie, ramionach lub szyi, a to z kolei może prowadzić do silnych bólów głowy. W trakcie pracy dobrze jest więc rozmasować potencjalnie bolesne miejsca i odpowiednio ustawić monitor oraz krzesło.

Znalezione obrazy dla zapytania carpal tunnel syndrome

Lillypt.com

3. Powtarzalne ruchy mogą prowadzić do kontuzji – wielokrotne wykonywanie tych samych czynności, tych samych ruchów np. ręką podczas pracy przy komputerze może prowadzić do uszkodzenia nerwów i mięśni. A stąd niedaleka już droga do zespołu cieśni nadgarstka. Można temu zapobiegać poprzez przerwy w pracy, dostosowanie pozycji do prawidłowego ułożenia nadgarstków i rozgrzanie rąk przed pracą.

Znalezione obrazy dla zapytania sitting on computer

Abbotblog.com

4. Długotrwałe wpatrywanie się w monitor męczy oczy – a zmęczone oczy powodują ból głowy, zaburzenie widzenia, łzawienie, pieczenie i swędzenie. Nie zapominaj więc o mruganiu, daj oczom odpocząć – co 20 minut popatrz przez chwilę na oddalony obiekt, wyreguluj odpowiednio monitor i zadbaj o prawidłowe oświetlenie pomieszczenia, w którym pracujesz.

Znalezione obrazy dla zapytania loneliness on computer

Entrepreneurs-journey.com

5. Presja emocjonalna i samotność prowadzą do depresji – choć komputery to znakomite narzędzia do pracy, to powodują, że mniej czasu spędzamy na rozmowie z ludźmi i w ich towarzystwie. Może to prowadzić do uczucia wyobcowania, samotności i depresji. Pamiętaj więc, aby dbać o kontakty z ludźmi, spędzaj z nimi posiłek, oprócz tego spróbuj medytacji i głębokich oddechów, pij także duże ilości wody.

Źródło: www.makeuseof.com/tag/5-reasons-working-with-computers-is-bad-for-you-how-to-stay-healthy