Jak poradzić sobie ze stresem?

Reklama


stress

Stres jest niewątpliwie jedną z chorób, która – nieleczona – może prowadzić do poważnych problemów, zamknięcia się na świat oraz odcięcia od najbliższych. Wbrew pozorom jednak, stres jest obecny w życiu każdego z nas wręcz od zawsze. Z psychologicznego punktu widzenia jest to adaptacyjna relacja dynamiczna pomiędzy naszymi możliwościami a wymogami sytuacji. Jeśli nie jesteśmy w stanie spełnić oczekiwań, wówczas negatywne emocje uaktywniają się.

Ludzie od zawsze poszukują sposobów na pozbycie się, a przynajmniej zminimalizowanie stresu. Jego odmian, a także definicji jest wiele, podobnie jak i metod na radzenie sobie z nim. Mimo to, każdy próbuje uporać się ze stresem inaczej. Istnieją dwie funkcje radzenia sobie z nim: instrumentalna oraz odnosząca się do regulacji przykrych emocji. Najczęściej staramy się dystansować, a także unikać stresujących sytuacji, jednocześnie „uciekać” w fantazje, co objawia się tak zwanym „bujaniem w obłokach”. Innym sposobem na stres jest szukanie wsparcia ze strony innych osób oraz podkreślanie dobrych stron danej sytuacji stresowej.

Istnieją również nieco bardziej przyziemne metody radzenia sobie ze stresem, takie jak zwyczajne słuchanie muzyki, a także „celowe” męczenie się, na przykład bieganie, bądź siłownia. Każda osoba jednak inaczej odreagowuje, toteż ludzie zestresowani często spotykają się z przyjaciółmi, a inni – zamykają się przed nimi.