Korzyści płynące z czytania dziecku książek

Reklama

Wydaje ci się, że twoje dziecko jest zbyt małe, żeby mu czytać? Że nic nie zrozumie? Nic bardziej mylnego! Badania wykazują, że nigdy nie jest zbyt wcześnie, żeby zacząć czytać dziecku. Oto jakie przynosi ono ze sobą korzyści:

Reading to baby

1. Buduje więź – czytanie dziecku to czynność jeden na jeden, w której rodzic całkowicie oddaje się czytaniu i maleństwu, które poznaje jego uspokajający głos.

mother reading to baby

2. Przygotowuje dziecko do samodzielnego czytania w przyszłości – mimo, że małe dziecko nie rozumie jeszcze co mu czytasz, zapoznaje się z charakterystycznym rytmem czytania oraz tonem i modulacją głosu.

toddler reading book

3. Wspomaga rozwój mózgu – badania wykazują, że dzieci którym czytano w pierwszych miesiącach życia mają większy zasób słownictwa oraz lepsze zdolności matematyczne niż ich rówieśnicy.

baby girl smiling

4. Dziecko reaguje na czytanie – po jakimś czasie rodzice często zauważają, że dziecko reaguje na rytm czytania ruchami rączek i nóżek. Ułatwia to także dziecku reagowanie na otaczający je świat.

Reading to baby

5. Oswaja z emocjami – twoje dziecko uczy się nowych emocji i reakcji podczas zmian tembru głosu czy prędkości czytania.

baby reading book

6. Uczy dziecko skupiać wzrok na obrazkach – przed 3 miesiącem życia niemowlę uczy się skupiać wzrok na obiektach. Pokazywanie mu obrazków podczas czytania pomoże mu lepiej rozpoznawać kształty i kolory w przyszłości.

baby reading book

7. Pokazuje, że czytanie jest fajne – dzieci naśladują rodziców we wszystkim co ci robią, jeśli pokażemy dziecku, że czytanie jest przyjemne i ono tak będzie do niego podchodzić.

Stack of books

8. Przy okazji możesz przeczytać co tylko chcesz – nie musisz małemu dziecku czytać tylko bajek dla dzieci – usiądź z nim przy swojej ulubionej książce i korzystaj.

Źródło i zdjęcia: www.parents.com/baby/development/intellectual/benefits-of-reading-to-your-newborn