Roller – narzędzie przydatne dla każdego sportowca

Reklama


foam-roller

Źródło: https://www.selfybuzz.com/foam-rollers-home-gym/

 

Jak samemu poradzić sobie ze spiętymi mięśniami albo zrelaksować się po treningu? Wykorzystaj foam roller. Po polsku jest to tzw. wałek do masowania, bardzo przydatne „narzędzie” dla każdego sportowca. Jest to jeden z tych przyrządów, które można wykorzystać do całego ciała i na każdym poziomie wytrenowania.

Rollery, piankowe wałki stają się coraz popularniejsze w ostatnich latach. Na siłowni można zauważyć wielu ludzi korzystających z tego właśnie przyrządu. Bywają one w szczególności przydatne w przypadku napiętych mięśni, które ciężko rozciągnąć, na przykład tzw. zginacz biodra, czy inaczej mięsień biodrowo-lędźwiowy, z którym bardzo duża rzesza trenujących ma problem, nawet będąc tego nieświadomym.

Rollery można znaleźć w różnych rozmiarach i o różnych twardościach. Te bardziej miękkie są przeznaczone do automasażu oraz dla początkujących adeptów. Te twardsze znajdują zastosowanie w gabinetach fizjoterapeutycznych, oraz u zaawansowanych zawodników. Możemy go wykorzystać do masażu po treningu, jako dopełnienie rozciągania, lub jego substytut. Przyda się on również jako narzędzie mające na celu pobudzenie mięśni przed treningiem.

Rolowanie mięśnia polega na przesuwaniu daną kończyną, mięśniem po wałku z odpowiednim naciskiem przy wykorzystaniu masy własnego ciała. Często powoduje to ból, który trzeba przetrzymać, aby cieszyć się zdrową muskulaturą. Nie powinno się jednak wykorzystać wałka do rolowani krwiaków, siniaków, skręceń i różnych tego typu urazów.