Szkodliwość napojów gazowanych

Reklama

Sprzedaż napojów gazowanych każdego roku bije kolejne rekordy. Słodkie, smaczne, łatwo dostępne wkradają się w nasze życie niepostrzeżenie i w ogromnych ilościach, często zastępując niezbędną naszemu organizmowi wodę. Skutkuje to plagą otyłości i problemami z zębami. Oto składniki, które sprawiają, że napoje te są tak niezdrowe:

Znalezione obrazy dla zapytania soda

Shape.com

1. Zawierają ogromne ilości cukru – w jednej puszce napoju może mieścić się równowartość 10 łyżeczek cukru! To ogromna bomba kaloryczna, o której konsumenci najczęściej nie maja pojęcia. Taka ilość cukru prowadzi do gwałtownego wzrostu jego poziomu we krwi i wyrzutu insuliny. Permanentne narażanie organizmu na takie sytuacje może wywoływać cukrzycę i inne zaburzenia metaboliczne.

Znalezione obrazy dla zapytania sugar in soda

Health.com

2. Kwas fosforowy – zakłóca w organizmie wchłanianie wapnia, co może prowadzić do osteoporozy i odwapnienia kości. Kwas fosforowy spowalnia także trawienie i blokuje wchłanianie innych składników pokarmowych.

Znalezione obrazy dla zapytania fanta in glass

123rf.com

3. Sztuczne słodziki – w niektórych dietetycznych wersjach napojów gazowanych zamiast cukru używany jest aspartam, który może jeszcze bardziej negatywnie wpływać na nasze zdrowie. Badania wykazały związek aspartamu z licznymi chorobami, np. nowotworami mózgu, cukrzycą czy problemami psychicznymi.

Znalezione obrazy dla zapytania diet soda

Cbsnews.com

4. Kofeina – podnosi ciśnienie krwi, może powodować także nieregularna pracę serca i być związana z innymi chorobami, np. guzami piersi.

Znalezione obrazy dla zapytania fanta in glass

Istockphoto.com

Ponad to wszystko napoje gazowane przyczyniają się do epidemii otyłości, ponieważ większość ludzi nie bierze ich pod uwagę jako źródła kalorii. Oprócz tego mają szkodliwe działanie na szkliwo zębów, nie dostarczają żadnych składników odżywczych, a przy tym mogą powodować odwodnienie przez dostarczenie tak wysokiej dawki cukrów prostych.

Źródło: wellnessmama.com/379/reasons-to-avoid-soda