Zasady zdrowej diety

Reklama


diet

 

Zdrowe odżywianie jest bardzo ważne dla naszego zdrowia i samopoczucia – pomaga zapobiegać chorobom, umożliwia utrzymanie dobrej sylwetki i pozytywnie wpływa na samopoczucie. Oto kilka zasad, którymi należy się kierować chcąc zdrowo się odżywiać:

Owoce i warzywa

Dużo warzyw i owoców – powinny one stanowić podstawę diety i być jedzone podczas każdego posiłku. Warzywa są niskokaloryczne, dostarczają wielu niezbędnych witamin i minerałów i są bardzo zdrowe. Owoce zaś pomagają dodatkowo w zaspokojeniu chęci na słodycze.

Nawodnienie

Picie dużych ilości wody – nasz organizm potrzebuje jej do prawidłowego funkcjonowania. Bardzo dużo osób pije codziennie zbyt mało wody, lub też zamiast niej decyduje się na gazowane napoje i słodzone soki. To błąd – takie napoje mają bardzo duże ilości cukru i nie są dobre dla naszego organizmu

Przetworzone produkty

Jak najmniej przetworzonych produktów i słodyczy – nie mają one żadnych wartości, mają za to mnóstwo pustych kalorii i niezdrowych składników oraz konserwantów. Nie trzeba zupełnie rezygnować z ulubionych słodyczy, fast foodów i chipsów – spożywanie ich raz na jakiś czas z pewnością nikomu nie zaszkodzi. Warto jednak ograniczyć ich spożywanie i nie jeść ich codziennie, a już na pewno nie zamiast posiłków!

Bilans kaloryczny

Odpowiednia ilość kalorii w ciągu dnia – zarówno zbyt dużo, jak i zbyt mało kalorii dostarczonych organizmowi ma dla niego negatywne skutki. Warto więc starać się, aby codzienne posiłki dostarczały ich tyle, ile potrzebujemy.